12.6.2017

Ne všude dosáhne zahradní sekačka. Vyžínač bude perfektním pomocníkem pro osekání okrajů trávníků u plotů, zídek, garáže. Křovinořez pomůže zdolat náletové dřeviny, staré rostliny a houževnatý porost.


Kdy vzít do ruky vyžínač?

Vyžínač je oproti křovinořezu mnohem lehčí a také slabší. Hodí se hlavně k dosekávání míst, kam se sekačka špatně dostane, například u vyvýšené terasy. S malými kolečky s ním můžete sekat i poměrně malé travnaté plochy, kde je manipulace se sekačkou náročná nebo nemožná.


Rozdíl mezi křovinořezem a vyžínačem

Hlavní rozdíl mezi vyžínačem a křovinořezem je v jejich konstrukčním řešení přenosu hnací síly motoru na strunovou hlavu. U vyžínačů se používají lanka, které ji bez problémů utáhnou. Nevhodná je výměna hlavy za jiný nástroj. V plechové garáži je lepší mít oba stroje.


Co zvládne křovinořez?

Křovinořez je mnohem silnější oproti vyžínači, lze jej díky dostatečně silnému výkonu použít k prořezávání křoví, houští i náletových dřevin. Tento stroj nabízí širokou škálu nástavců, včetně strunových hlavic či pilových kotoučů na malé stromy.


Co zohlednit při výběru?

Před výběrem vhodné techniky zvažte jak často, jaký typ porostu a také jak velké plochy potřebujete sekat. Na horší a větší plochy a častější použití volte raději křovinořez. Sílu motoru pak volte podle velikosti sečené plochy. Čím je motor silnější, tím rychleji danou plochu posečete. Výkon motoru by měl být 1,5 kWh a více. Vhodné je používat také popruhy, které by měly být před prací vyváženy. Ušetříte si práci i zdraví.