22.5.2017

Zahradní posezení je součástí naprosté většiny zahrad. Není k tomu potřeba budovat nic světoborného, stačí vytáhnout pár kousků nábytku ven. Ten by ale měl být odolný, jinak by se mohlo stát, že se s ním brzy rozloučíte.


Umělohmotné posezení

Asi tím nejtypičtějším materiálem, ze kterého se zahradní nábytek vyrábí, je plast. Plastové židle i stolky jsou zkrátka klasikou, kterou ale nikoho neoslníte. K bazénu je to ale naprosto ideální volba. Voda plastu nijak neškodí, a to ani když do ní nábytek náhodou spadne. Dalším plusem je i jeho nízká hmotnost a snadná skladnost. Údržba také není žádná věda. Když se zašpiní, prostě se přejede mokrým hadrem.


Nábytek ze dřeva

Mnohem víc než plast se na zahradu hodí dřevo. Dřevěný nábytek je také hojně používaný, ale také si za něj jaksepatří připlatíte. Rovněž mu nebude vadit, když jej uskladníte v zimě v plechové garáži. Cena dřevěných zahradních sestav se může pohybovat v řádech jednotek tisíců, ale v případě, že toužíte po opravdové kvalitě, připravte se na mnohem vyšší výdaje. Kvalita je v tomto případě ztělesněna hlavně nábytkem z exotických dřevin jako jsou eukalypt, akát a teak. Nábytek z těchto dřevin můžete vytáhnout na jaře a schovat až na podzim. Povětrnostní podmínky na něj mají jen pramalý vliv.


Oblíbený ratan

Stále oblíbenějším se stává i nábytek z ratanu. I on oplývá vlastnostmi, díky kterým je možné ho používat nejen pod zastřešenou verandou, ale i v blízkosti bazénu. Zde je důležité sáhnout po kvalitnějším zboží. Levný ratanový nábytek ze supermarketu se po jedné či dvou sezonách stává prakticky nepoužitelný. Pokud hledáte ratanovou sedací soupravu na zahradu, nepočítejte s tím, že se vlezete pod deset tisíc. Pod tímto limitem seženete pouze levné napodobeniny, které jsou z dlouhodobého hlediska k ničemu.


Musí být odolný


Základním předpokladem pro zahradní nábytek je odolnost vůči povětrnostním podmínkám, hlavně vodnímu živlu. Kvalitní nábytek nemusíte nechávat pouze v garáži z plechu či pod střechou a bát se každé kapky vody. Klidně ho můžete přenést i k bazénu.