19.5.2017
Když se rozhodnete postavit si ke zdi domu pergolu, uvažujte o širších souvislostech. Pergola bez zastřešení ztrácí smysl. Nemůžete pod ní pobývat, když je špatné počasí, například prší. Problémy nastávají i tehdy, když příliš svítí slunce. Přemíra UV paprsků je škodlivá. Potíže ale vyřeší zastřešení pergoly.
Potřebujete ochranu před UV zářením
Vaší snahou určitě je mít hliníkovou pergolu, kterou budete moci využívat pokud možno co nejdelší dobu v roce. Ideálně celoročně, nebo minimálně od časného jara do pozdního podzimu. Pergola bez zastřešení ale možnosti pobytu výrazně zužuje. V podstatě se tak možnost posezení pod pergolou smrskává na dny beze srážek, protože i jemná přeháňka vám zhatí pobyt venku. Ovšem podobný problém způsobuje i počasí s výraznou převahou slunce, tedy letní horka, kdy slunce opravdu pálí. Bez kvalitní ochrany před UV zářením si můžete jenom uhnat úžeh ze slunce. To určitě nechcete. Ovšem kvalitním zastřešením pergoly zvládnete hned dvě mouchy jednou ranou. Zajistíte si plnou ochranu před deštěm i sluncem.
Sklo je těžké a náchylné k rozbití
U zastřešení, ať už zvolíte jakékoli, je velice důležité, aby vybrané střešní desky měly ochrannou vrstvu proti UV záření. Jinak ztrácí ochrana smysl. Chcete-li, můžete si vybrat zastřešení hliníkových pergol Pollard pomocí skleněných tabulí.
Má ale celou řadu nevýhod. Sklo je sice pevné, ale nikoli neomezeně, poškodit ho mohou třeba padající kroupy a jejich riziko se samozřejmě nedá vyloučit. Skleněné tabule jsou na druhou stranu poměrně těžké, obtížně se s nimi manipuluje, takže montáž nebo i případná demontáž, pokud budete chtít pergolu třeba přemístit, je obtížná. Výhodou je ale propustnost světla. Ještě lepším materiálem je ale polykarbonát. Jeho desky jsou prakticky nerozbitné, jsou lehké na manipulaci a zároveň i dobře propouští světlo.