18.5.2017

Design okolí rodinného domu bývá často tvrdý oříšek i pro renomovaného architekta. Podívejte se na přehled nejčastějších chyb při úpravě okolí domů, chat a chalup.


1. Plánujte

Nejčastější chybou v zahradním designu je, když nakoupíte rostliny, květiny a keříky a nasadíte je na naprosto nevhodných místech a bez předchozího plánování. Když chaoticky vysadíte keře za plechovou garáž, část rostlin před dům, může se stát, že některé nebudou vidět a jiné budou zbytečně dominantní. Přímo do zahrady volte nižší rostliny, vyšší na vytvoření klidného koutku v rohu zahrady.


2. Rozmístění prvků

Při plánování zahrady uvažujte nejen nad umístěním květin, ale také nad prvky v zahradě jako je pergola, gril, plechová garáž nebo domek na nářadí, kompost, patio a další. Nakreslete si na papír jednoduchý plánek zahrady.


3. Rostliny nedělají kompromisy

Rostliny umístěte tam, kam chtějí ony, ne kde chcete vy. Pokud budete ignorovat jejich požadavky na světlo a stín, na složení půdy a zálivku a mnoho dalších faktorů, věřte že vám nevyrostou a po okrasné zahradě budete pouze toužit. S výběrem vhodných rostlin vám pomohou například zahradnictví a architektonická studia zabývající se úpravami zahrad.


4. Využívejte to, co máte

Máte zahradu ve stínu nebo má špatné složení půdy? Stejně tak při terénních nerovnostech nemusíte okamžitě provádět terénní práce bagrem. Zamyslete se nad tím, jak z těchto chyb udělat naopak přednosti. Velké oblibě se těší kaskádové zahrady s terasou. Pokud vaše zahrada nemá dostatek světla, volte rostliny a keře, které vyžadují stinné stanoviště.