17.5.2017

Dosáhnout průzračné vody v domácím bazénu není příliš složité, ale před započetím koupací sezóny se můžete pěkně zapotit.


Vydrhnutí stěn

Než poprvé v novém roce bazén napustíte, je potřeba důkladně vyčistit jeho stěny. Běžný saponát vám k tomu rozhodně stačit nebude. Abyste důkladně odstranili veškeré nežádoucí nánosy a zbavili se i vodního kamene, budete muset investovat do speciálních čistících prostředků. Může se jednat o sypké, gelové či tekuté přípravky, ale v praxi je jedno, který si vyberete. Stačí nanést čistič na stěnu pomocí kartáče a nějakou dobu nechat působit. Veškeré nečistoty pak snadno odstraníte hadříkem. Chemikálie mějte v plechové garáži uskladněny z dosahu dětí.


Pískový čistič

V této fázi už můžete začít napouštět vodu. Než bude voda v bazénu po okraj, měli byste zprovoznit pískový čistič. Je potřeba prohlédnout filtr a ten případně vyčistit. Rozhodně byste neměli nechávat v jednotce písek z loňska. Starý písek je plný nečistot, proto je nezbytné ho vyměnit za nový. Nepoužívejte písek, který vám leží za plechovou garáží ještě od stavby. Toto byste neměli opomenout, jinak budete muset nakoupit více chemických čistících přípravků, které nejsou ve velkých koncentracích zrovna nejzdravější.


Chemické čističe

Bez chemických přípravků se v tomto případě ale ani tak neobejdete, jen jich nebudete muset použít tolik. Je totiž potřeba srovnat pH vody, které by mělo mít hodnoty mezi 6,8 – 7,2. Toho ale obvykle bez chemie nedosáhnete. Dalším důvodem, proč použít v bazénu na zahradu chemické přípravky, jsou řasy a různé mikroskopické organismy, kterým se ve stojatých vodách velmi daří. Není potřeba používat chlór, v současnosti existují i méně agresivní přípravky. Jsou však o něco dražší.


Hygiena plavců

Vodu mohou zaneřádit i lidé. A to tím, že vstupují do vody špinaví. To je hlavně problém menších dětí, kteří na takové věci často zapomínají. Tomu se dá lehce předejít instalací sprchy poblíž vodní plochy.