15.5.2017

Snad v každé domácnosti se nachází alespoň pár kousků nářadí pro případ, že by bylo potřeba zatlouct pár hřebíků či něco přišroubovat.


Moderní výbava

Mezi klasickým nářadím v našich dílnách a plechových garážích se stále více prosazují i moderní aku vrtačky. Jedná se o univerzální nástroj, se kterým jde nejen vrtat, ale za určitých podmínek může zastat i roli šroubováku. S aku vrtačkou dokážete vrtat takřka do jakéhokoliv materiálu, nejen do dřeva. Je-li nástroj opatřen příklepem, je možné s ním udělat díry i do zdiva či kovu. Příklep je však nadstandard, za který je nezbytné si připlatit. Tento druh vrtačky není limitován kabelem, jako pohon se používá akumulátor.


Zdroj energie

Hlavním důvodem narůstající popularity aku vrtaček je jejich nezávislost na elektrických zásuvkách. Alespoň po určitou dobu. S takovou vrtačkou můžete jít pracovat například do lesa nebo na jiné vzdálené místo, kde není možnost napojit se do elektrické sítě. Starší typy akumulátorů se relativně rychle vybíjely, ale pokud si pořídíte do své vrtačky nejnovější typ baterie, můžete v klidu pracovat i hodinu v kuse. Tuto dobu lze prodloužit v případě, že máte po ruce náhradní akumulátor.

 


Nabíjení

Nabití aku vrtačky je stejně snadné jako nabití mobilního telefonu. Každý typ akumulátoru používá jiný druh nabíječky. U standardních nabíječek očekávejte nabiti nejdříve za tři hodin, ale u nových verzí se čas dobití může zkrátit až na půl hodinu. Pro lepší efektivitu práce je tak lepší mít minimálně dva akumulátory, které budete střídavě napájet elektřinou v rychlonabíječce. Teoreticky tak je možné využívat vrtačku celý den. Pokud nemáte v plechové garáži či dílně elektřinu, je třeba si akumulátor nabít s předstihem.


Spíše pro kutily

Aku vrtačky se určitě nehodí úplně ke všemu. I když dnes jsou dnes vybaveny i příklepem, je to pořád nástroj více pro domácí kutily než pro profesionály. Ovšem i profíci občas sáhnout po tomto nástroji, hlavně když není po ruce zásuvka.