2.5.2017

Nejlepším způsobem jak bojovat proti otravnému vedru, je skočit šipku do vody. A není proto potřeba chodit na koupaliště, pořídit si zahradní bazén dnes nemusí být synonymem bankrotu.


Typy bazénů

Mít před domem vlastní bazén není v současnosti nic zvláštního a rozhodně se nejedná o žádný luxusní doplněk zahrady. Cena se odvíjí od typu bazénu, jeho velikosti a materiálu, ze kterého byl vyroben. Některé vodní plochy se dají smontovat velice rychle a jsou hned připraveny k používání, pro jiné je nutné provést různé stavební úpravy, které také mohou stát nemalé peníze. Bazény dělíme na dva základní druhy – nadzemní a zapuštěné.


Levnější možnost

Pokud nechcete moc utrácet a stačí vám bazén menších rozměrů, můžete si objednat nafukovací kruhovou vodní plochu. Není nutné se zdržovat montáží, stačí bazén prostě nafouknout. Do vody se dostanete po přenosných schůdcích. Musíte ale počítat s tím, že s životností je tento typ bazénů na štíru a prostorově také nejde o žádný zázrak. Rozhodně si v něm nezaplavete. Výhodou však je nízká cena a mobilita. Takový bazének si můžete umístit, kam je vám libo. V zimě ho schováte do garáže.


Luxusní koupání

To zapuštěné bazény jsou trochu jiná liga. Slouží nejen ke svlažení, ale také k plavání. Tvarových provedení je celá řada, ale nejlépe si zaplavete v obdélníkovém typu. Dají se zastřešit a tím prodloužit koupací období i o měsíc. Mohou být také obdařeny vířivkou, skokanským můstkem či skluzavkou. Jedná se o přepychové koupání, které ale draze zaplatíte. I cena menšího zapuštěného bazénu se může vyšplhat nad sto tisíc, zvláště pokud k tomu započtete stavební práce. A zahradu budete po stavbě dostávat do původní kondice také poměrně dlouho.


Velikost pozemku

Při výběru bazénu hraje roli nejenom velikost konta, ale také prostorové možnosti, kterými disponuje váš pozemek. Těžko se dáte na několika metrech čtverečních do stavby velkého bazénu. I zapuštěné bazény sice mohou být rozměrově poměrně malé, do těch ale nemá smysl cpát peníze. Pokud máte na pozemku zahradní domek či garáž, je lepší si pořídit raději nadzemní nafukovací bazén.