28.4.2017

Shromažďovat dešťovou vodu je v každé zahradě velmi důležité. Zaléváte zadarmo a získáte kvalitní měkkou vodu plnou živin. Sbírat vodu můžete z okapu garáže i domu. Stačí jakákoliv nádoba.


drop of water 1963891 340 Tom151 pixabaySbírejte vodu do sudu

Dešťovou vodu můžete sbírat jak ze střechy plechové garáže, tak ze střechy zahradního domku, domu či z pergol. Pokud nemůžete vybudovat jezírko nebo zemní jímku, postačí vám plastové barely či sudy na vodu, které ke garáži jednoduše přistavíte. Je potřeba postarat se o okapový svod, kterým budete vodu do sudu přivádět. Nádoby zavírejte víkem jako ochranu před řasami i pádem dětí či domácích mazlíčků.


Podzemní jímka

Na pozemku, například za garáží či v užitkové části zahrady můžete mít zabudovanou jímku do podzemí. Jednoduše do ní zapojíte zavlažovací systém, který za vás zajistí zálivku celé zahrady. Voda zůstane po celý rok v chladu a v temnu, nebudou se v ní vyskytovat řasy nebo sinice. Jímky mohou být plastové i z kovu.


Vodní nádrž je okrasná i užitečná

Kromě sudu u garáže z plechu je možné si na zahradě vybudovat jezírko či rybníček, kde budete dešťovou vodu zadržovat. Tuto nezakrytou plochu však může často trápit znečištění, mohou se zde vytvářet v létě řasy a sinice. Ne pro každou zahradu je tato varianta vhodná.


Co je důležité při péči?

Dešťová voda, kterou ze střechy garáže budeme odebírat, obsahuje velké množství organické hmoty, například jemného prachu a listí. Zásobníky je potřeba pravidelně udržovat v čistotě, stejně tak o okapy na domech i garážích. Nádrže a sudy na podzim vypouštějte dříve, než začnou teploty klesat pod bod mrazu.