14.4.2017

Plechovky a jiné obaly s nátěrovými hmotami je potřeba skladovat tak, aby byly použitelné i po delším čase.


Kvalitní nátěrové hmoty skladujte správně

Máte v garáži kvalitní nátěrové hmoty? Měly by vám vydržet co nejdéle, je potřeba tedy zvolit vhodný způsob skladování. V opačném případě může dojít ke škodám a jejich znehodnocení.


Nízké teploty

Každý se bojí teplot pod bodem mrazu v souvislosti s barvami. Bát se musíte pouze v případě, že chcete v montované garáži skladovat barvy na vodní bázi. Mrazu odolají nátěrové hmoty na organické bázi. Vždy je třeba barvu před použitím dostat na její použitelnou teplotu. Barvy skladované v chladu zhoustnou.


Vysoké teploty

Teplo urychlí odpařování báze a při špatně uzavřeném obalu barvy vyschnou. Ideální teplota pro skladování barev v levné plechové garáži či dílně je 30 stupňů Celsia. Rozhodně se vysokým teplotám vyhýbejte u nátěrových hmot ve spreji. Ty mohou explodovat při teplotách nad 50 stupňů Celsia.


Jaké je nebezpečí?

Mnoho nátěrových hmot obsahuje škodlivé látky. Na každém obalu najdete uvedeny informace o jejich obsahu a vlivu na životní prostředí. Nátěrové hmoty na vodní bázi nejsou zdraví škodlivé pro člověka, vyžadují větší péči. Rozpouštědlové barvy se dají skladovat bez větších nároků, za to je potřeba chránit své zdraví, dýchací cesty, pokožku a oči. K nátěrovým hmotám nesmí mít přístup zvířata a především malé děti. Ideální je mít je uzamčené ve speciálním boxu, daleko od otevřeného ohně. Garáž by měla mí temperovaná alespoň mírně, aby nedošlo k znehodnocení barev na vodní bázi.