Potřebujete zaparkovat svůj vůz a nechcete stavět novou garáž? Jde to i s levnou garáží.


Levná garáž

Parkovat auto můžete hned vedle domu pomocí přístřešku nebo pomocí bezpečnější varianty, montované garáže. Nejde přitom jen o ochranu před zloději, ale také před vlivy počasí. V garáži můžete rovněž provozovat dílnu nebo skladovat pneumatiky či zahradní techniku.


Stavební povolení?

Se stavebním povolením je potřeba počítat, pokud plechová garáž bude mít plochu více, než 25 m2. Menší garáž, která není podsklepená, stačí pouze na příslušném stavebním úřadě ohlásit. Plechová garáž by měla být minimálně 2 m od hranice se sousedním pozemkem.


Důležité parametry

Samostatně stojící garáž musí stát 2 m od hranice pozemku. Některé vyhlášky udávají, že musí stát nejméně 4,5 m od veřejné komunikace. Cesta ke garáži musí být dostatečně zpevněná, ideální je betonová či dlážděná. Příjezdové pruhy musí být dva, široké 50 cm.


Požadavky na plechovou garáž

Při plánování nákupu plechové garáže, je potřeba zvážit i důležité parametry. Pro auto dlouhé 4,2 m je potřeba mít prostor 0,6 m na straně řidiče. Světlá výška garáže by měla být o 0,2 vyšší, než je vaše zaparkované auto. Pokud garáž poslouží také jako dílna, je lepší zvolit mnohem větší rozměr. Garáž musí mít také vyřešeno větrání, které vás zbaví výfukových plynů z ovzduší, snižuje vlhkost v garáži a chrání tak vůz proti korozi. Vybrat si můžete také vhodná garážová vrata. Například klasická křídlová vrata zabírají místo před garáží. Výklopná vrata jsou vhodnou alternativou, nejsou drahé a zvětší vám prostor v garáži. Vrata lze opatřit dálkovým ovládáním, které vám usnadní práci při vjezdu a výjezdu z garáže.