Postavit vlastní dům nepatří mezi prkotiny. Nejdříve musíte vyběhat všechna povolení a to není žádná legrace.


Zemní práce

Ta začíná teprve v okamžiku, kdy se dají zemní a výkopové práce do pohybu. Úprava terénu a další nezbytnosti na stavbě spolknou nejen spoustu peněz, ale i vašeho drahocenného času. Měli byste tak uvážit, zda by nebylo lepší kontaktovat odborníky.


Těžká technika

Pokud čekáte, že dům postavíte bez těžké techniky, jste na omylu. Dnes se základy rodinných domů nehloubí motyčkou a lopatou, dnes musí nastoupit těžká technika. Ta je ztělesněna některým z mnoha druhů traktobagrů. Dají se využívat i na méně náročné práce, třeba na výkopy bazénů. Nakládače pak obstarají odvoz zeminy. Tu ale nemůžete nechat ležet jen tak někde na louce. Existují firmy, které vás jí pomohou zbavit. Buďto ji odvezou na specializovanou skládku nebo ji zpracují jiným způsobem. Je to mnohem šetrnější způsob nejen pro přírodu, ale i pro vaši peněženku. Pokuty za znečišťování jsou astronomické.


Vlastní zahrada

Postavit dům se dá během pár týdnů, ale i let. Záleží, jestli chcete dřevostavbu nebo dáváte přednost klasice z cihel a malty. Nezbytnou součástí rodinného domu by měla být i zahrada. Ta se dá využívat k mnoha účelům, těch pár metrů čtverečních zeleně uvítá každý. Než skončí stavba střechy, měli byste se na úpravy zahrady vrhnout. I středně velké plochy by měly být upraveny mechanizačními prostředky, ručně by to mohlo trvat nekonečně dlouho.