Blíží se jaro a s ním i potřeba připravit půdu tak, aby byla kvalitní a zelenině se na ní dařilo. Práci vám mohou ulehčit kultivátory se spalovacími motory. Jednodušší stroje pouze nakypří půdu, ty nejvýkonnější také posekají trávu nebo odhrabou sníh.


Při výběru stroje vybírejte z nabídky ověřených výrobců. Nekupujte kultivátory na tržištích od noname prodejců. Kultivátor se hodí na velkou i menší zahradu. Je potřeba však zvolit správný typ přístroje.


Podle čeho vybírat kultivátory?

  • podle četnosti použití stroje
  • podle velikosti obdělávané zahrady


Dalším důležitým parametrem je to, kdo bude se strojem pracovat - zda například žena, která upřednostní jednoduché ovládání.


Kultivátory se dělí podle nožů do tří skupin:

  • minikultivátory - jsou vybaveny malými čtyřdobými motory, obsah válce je do 50 ccm. Hodí se pro malé zahrádky v koloniích či před domem.
  • hobby řemenové kultivátory - jsou poháněny středně velkým motorem s obsahem do 200 ccm. Hodí se pro středně velké zahrady, ale využívejte je pouze občas, nejsou určeny na každodenní práci.
  • profi kultivátory - pohání je sekačkové dvou či čtyřtaktní motory s odstředivou spojkou nebo rychlo upínáním. Jsou konstruovány tak, aby snesly i velmi tvrdou práci. Nože lze vyměnit kdykoliv za 12" kola.


Kultivátory jako stavebnicové systémy

Velmi oblíbené jsou kultivátory stavebnicové systémy. Tyto stroje mají výkon až šest set koní. Jsou vhodné pro sadaře a zahrádkaře, kteří se věnují zahradě po celý rok. Lze si k nim pořídit různé volitelné příslušenství - například mulčovač, bubnovou sekačku, frézu na sníh, shrnovací radlice, vozík, pasivní nářadí, vodní čerpadlo a mnoho dalších.