Stavba garáže není nic náročného, ale i tak se najdou lidé, kteří se dopustí řady nezvratitelných chyb. Jak na garáž?


Jakou garáž vybrat?

Pokud se rozhodnete pro garáž, je důležitým parametrem, z jakého má být materiálu. Typ materiálu volte podle toho, jak dlouho budeme garáž využívat a na co. Například pro starý vůz nepotřebujeme zděnou garáž.

  • Jednoduchá dřevěná garáž - jednoduchá dřevěná garáž by měla sloužit jen čistě na ukrytí vozu. V létě je v ní horko a v zimě vlhko. Není nutné mít stavební povolení.
  • Plechová garáž - plechová garáž patří mezi nejoblíbenější, nabídne rychlou montáž a kvalitní materiály, které ochrání váš vůz i majetek.
  • Zděná garáž - je multifunkční řešení. Počítejte s velkou finanční nákladností, je třeba mít stavební povolení a dostatek času na realizaci.
  • Betonová garáž - velmi oblíbené jsou betonové garáže. Staví s na připravené základové pásy a montáž netrvá více než hodinu.

Podle velikosti garáže počítejte také s výdaji. Čím větší garáž, tím více za ni zaplatíte. Pokud budujete garáž, je nutné mít dostatečně velký prostor pro otevírání dveří vozu. V garáži je možné mít příslušenství jako sekční garážové vrata, osvětlení a přívod elektřiny, přívod vody, alarm či kamerové zabezpečení, atd. Je možné postavit dvojgaráž, případně ji propojit s dílnou.


Stavební povolení či ohlášení

Na stavbu mobilní garáže není potřeba mít stavební povolení, pokud jde o stavbu do 25 m2, postačí ohlášení stavby na příslušném stavebním úřadu. V případě zděné garáže a garáží s rozlohou nad 25 m2, si musíte stavební povolení vyběhat.

Chcete-li investovat jen malou částku, pak jsou vhodnou volbou mobilní plechové garáže, které lze pořídit v zateplené i nezateplené variantě.